Dojo Aikido-Alton Nowy Sącz

 

Szk. Podst. Nr 20 Nowy Sącz

ul. Nadbrzeżna 77

E-mail: biuro@aikidoalton.pl

Tel.: 501 596 289

© 2020 by AikidoAlton.pl

Dzięki swojej osobowości i zaangażowaniu w rozpowszechnianiu sztuki walki oraz umiejętnościom dyplomatycznym Marian Górka został wybrany przez członków Polskiego Stowarzyszenia Aikido Aikikai (pierwszej krajowej organizacji zrzeszającej aikidoków) na Prezesa i pełnił tą funkcję w latach 1985-1989. W okresie działalności Ogniska TKKF „Aikido” w Nowym Sączu w latach 1985-1998 odbyło się wiele istotnych dla rozwoju Aikido wydarzeń. Zorganizowano staże z udziałem polskich i zagranicznych mistrzów aikido.

W 1986 r. odwiedził Nowy Sącz Sensei Hans Odo (2 Dan) ze Szwecji. 

 

 

Zorganizowano także pierwszy obóz Aikido pod przewodnictwem TKKF „Aikido” w miejscowości Myślec koło Starego Sącza w dniach 22-31 sierpnia.

 

 

Kolejne wydarzenie, które przyniosło środowisku aikidoków z Sądecczyzny powód do dumy to Zjazd Instruktorów Aikikai Polska w Limanowej w 1987 r. Na zjeździe, po raz pierwszy w Polsce rozdano certyfikaty na stopnie mistrzowskie dan oraz omawiano kwestię utworzenia Polskiej Federacji Aikido, która powstała cztery lata później w dniu 1 sierpnia 1990 r z inicjatywy pięciu ośrodków aikido z: Gorzowa Wielkopolskiego, Nowego Sącza, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. W skład pierwszego zarządu PFA weszli Andrzej Sobolewski (prezes), Bogdan Rumas (wiceprezes), Witold Kirmiel (wiceprezes), Jerzy Pomianowski (sekretarz generalny) i z Nowego Sącza - Antoni Chełkowski (skarbnik).  Kolejny obóz organizowany przez Ognisko TKKF „Aikido” odbył się w dniach 1-9 sierpnia 1987 r. Był to jedyny jak dotąd w historii sądeckiego aikido obóz wędrowny po Beskidzie Sądeckim. W 1987 r. z inicjatywy Mariana Górki zorganizowano Kurs Instruktorów w Nowym Targu, którego Sensei był również kierownikiem. Dzięki temu wielu uczniów Mariana Górki uzyskało odpowiednie kwalifikacje co w następstwie umożliwiło dalszy rozwój aikido na terenie Nowego Sącza i okolic poprzez powstawanie nowych sekcji. Również w 1987 r. z inicjatywy Wojewódzkiego Zarządu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Ognisko TKKF „Aikido” prowadziło zajęcia z grupą ćwiczących w wieku 40-65 lat w ramach projektu „Akcja serce”, którego celem była profilaktyka chorób układu krążenia. Zajęcia odbywały się w Nowym Sączu, udział mogli wziąć wszyscy chętni spełniający kryterium wiekowe. Pomimo, iż sekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem rozwiązano ją z powodu wyjazdu Sensei Górki za granicę. Następny rok również obfitował w ważne wydarzenia w środowisku nowosądeckich aikidoków, zorganizowano kolejny staż ze Szwedem Ulfem Evenås (wówczas 4 Dan).

 

 

 

 

We wsi Wołosate w województwie podkarpackim, leżącej na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w latach 1988-1991 odbywały się obozy aikido.

 

 

 

W 1989 r. Polskę odwiedził Shihan Masatake Fujita (8 Dan), który przeprowadził drugie z kolei egzaminy na stopnie mistrzowskie w Polsce, dzięki czemu Marian Górka uzyskał stopień wyszkolenia aikido na poziomie 1 dan.

 

 

Po tym wydarzeniu zdecydował, że na rok wyjedzie z Polski do Anglii by móc podnosić swoje umiejętności w zakresie aikido w dojo Minoru Kanetsuka. Na zaproszenie Sensei Górki w Nowym Sączu na początku lat 90-tych prowadził zajęcia Benedykt Tuszyński (wówczas 2 dan), co zaowocowało pojawieniem się 4 kolejnych stopni mistrzowskich w Nowym Sączu (na shodan w 1990 r. u Sensei M. Kanetsuka zdali: Dariusz Łęczycki, Wiesław Paszewski, Jacek Oleksy i Paweł Bulanda) a następnie nawiązaniem kontaktów z Sensei Matthew Holland. W 1991 r. i 1992 r. odwiedzał Nowy Sącz Sensei Juo Iwamoto (5 dan).

 

 

Matthew Holland (wówczas 5 dan) poprowadził staże w Nowym Sączu w 1992 r. i 1993 r.

 

 

 

Cdn...

 

25 maja 2022

40 lat Aikido w Nowym Sączu - jak to się zaczeło...(cz.II)

AikidoAlton.pl